Novak-Djokovic

Mój kamień w kieszeni

Może dlatego, że Święta. A może dlatego, że przeoczyli. Internetowi hejterzy nie napadli na Novaka Dżokovicia za to, że podczas finału turnieju w Miami – rozgrywanego w Niedzielę Wielkanocną – napadł na chłopca do podawania piłek (swoją drogą słowo „ballboy” w USA trochę mnie bawi, kiedy widzę panów, i panie też, raźnym krokiem zbliżających się do emerytury).

Nikt, to chyba oczywiste, nie pochwalił Serba za to, że wyładował złość na Bogu ducha winnym bliźnim, ale też nikt – to bardzo okolicznościowe porównanie – nie żądał, aby go za to ukrzyżować. Sieć podzieliła się na dwa obozy, a z powodu świątecznych przyjemności nie chciało mi się sprawdzać, który był większy. W każdym razie jedni docenili eleganckie zachowanie Dżokovicia. Nie każdego – i nie mówię tu tylko o sportowcach – stać na to, aby od razu publicznie przeprosić za naganne zachowanie. Drudzy niby im przytakiwali, jednak na pierwszy plan wyciągali nie pokutę i żal, lecz grzech.

W sportowców – tenisiści nie mogą być wyjątkowi – niegrzeszących myślą, mową ani uczynkiem nie wierzę. Od prawie 40 lat błąkam się po boiskach, bieżniach i kortach (a także ich okolicach), na których sport uprawia się nie tylko dla przyjemności, i nie widziałem ani jednej aureoli. Każdy z nas ma coś na sumieniu; każdy ma z czego tłumaczyć się jeśli nie przed kibicami, to przed rywalami, kolegami z drużyny, trenerem, sędzią.

Nie każdy jednak potrafi zachować się jak Dżoković. Na jego miejscu wielu tylko by wzruszyło ramionami i udawało, że co złego, to nie oni. Ja, tego Serb może być pewien, jako pierwszy kamieniem w niego nie rzucę. Jako drugi, piąty, dziesiąty – też nie. Nie dlatego, że jestem taki wspaniałomyślny albo tak bardzo przejąłem się Wielkanocą. Ot, pragmatyzm – dziś rzucę ja, a jutro ukamienują i mnie…

Minął poniedziałek, przyszedł wtorek i wróciliśmy do pracy. Nie byłoby jednak źle, gdyby w każdym z nas jeszcze trochę przetrwało coś z tej świątecznej atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>